Új Koma Háló

Mi az Új Koma Háló?

Azoknak a helyi ökoközösségeknek a hálózata, amelyek komplex életmód-alternatívára törekszenek, azaz életünk több területén is igyekeznek túllépni az uralkodó, fogyasztói civilizáció mintáin. Igyekeznek továbbá részt venni településük közéletében, és így ezt az újfajta életmódot szélesebb körben is vonzóvá tenni. Ilyen közösségek az aprófalvaktól a nagyvárosokig mindenféle méretű településen alakulhatnak. A Világeleje Közösség egyik kiemelt célja, hogy minél több helyi ökoközösség alakuljon és működjön hatásosan itthon. Hisszük ugyanis, hogy ezek a közösségek különösen fontos kristályosodási magvai lehetnek egy új, ökologikus civilizációnak.

Mi az Új Koma Háló célja?

Egyrészt az, hogy e hálózathoz tartozva maguk az ökoközösségek képesek legyenek segíteni egymást, illetve folyamatosan érezzék azt, hogy nincsenek egyedül az országban. Másrészt cél az is, hogy a Világeleje Közösség munkatársai hatékonyan tudják támogatni e kezdeményezéseket tudásukkal, tapasztalataikkal, kapcsolataikkal, vagy akár csak néhány lelkesítő szóval.

Mióta működik?

Az Új Koma Háló 2018 augusztusában alakult öt helyi ökoközösség részvételével, a Világeleje Közösség elődje, a Kisközösségi Program munkatársainak kezdeményezésére. Azóta a résztvevő közösségek száma folyamatosan növekszik.

Hogyan működik?

Évente háromszor (tavasszal, ősszel és télen) tartunk személyes országos találkozókat az Új Koma Háló tagjai számára. Minden ilyen találkozón megvitatunk egy, a közösségek számára fontos témát (pl. megélhetés, kapcsolat az önkormányzattal), de kötetlen beszélgetésekre is bőven adnak lehetőséget ezek az alkalmak. A találkozók közötti időben levelezőlistán, továbbá alkalomszerűen online megbeszélések, illetve személyes konzultációk révén tartjuk a kapcsolatot.

Miért Új Koma Hálónak neveztük el a kezdeményezést?

A komaság olyan intézmény volt a Kárpát-medence hagyományos paraszti közösségeiben, amely a rokoni kapcsolatokon túlmutatva erősítette a közösség összetartozását. A helyi ökoközösségek tagjai is gyakorlatilag egymás komái, illetve az egyes közösségek között is kialakulhat bizonyos értelemben komasági viszony. Az „Új” jelzővel azt akarjuk érzékeltetni, hogy szó sincs múltba révedésről, a hagyományos intézmény fölelevenítését a mai helyzethez alakítva tartjuk célszerűnek – megőrizve emellett bizonyos hagyományokat is.

Hogy lehet csatlakozni az Új Koma Hálóhoz?

Ha már működik egy komplex életmód-alternatívára törekvő helyi ökoközösségetek, írjatok nekünk, és megbeszéljük a további részleteket.

Ha nincs még közösséged, akkor alapíts vagy találj egyet! Ebben is szívesen segítünk!

Az Új Koma Háló Évkönyve – 2025

Az évkönyvben az Új Koma Háló tagjainak egy jelentős része számol be 2025-ös tevékenységéről: arról, hogy miként faragtak ki a saját hatókörükben egy-egy új építőkockát az új civilizációhoz.

Az évkönyvben szereplő kezdeményezések tagjainak van erejük és bátorságuk közösen álmodni. Ám még ennél is tovább mentek egy lépéssel: elkezdték élni is az álmaikat. Remélhetőleg emberek sokaságának fognak ezzel példát mutatni. A 2025-ös évkönyvet itt olvashatjátok el.

Mely közösségek tartoznak jelenleg az Új Koma Hálóba?

Baranya megye

Drávaliget Ökoporták – Vejti
Gyűrűfű – Ibafa

Budapest

Hegyvidéki Zöld Kör – XII. kerület
Kétker Közösségi Alapítvány – II. kerület
KörTér – XI. kerület
Nemnövekedés 16. – Greenkubátor – XVI. kerület

Nógrád megye

Bercelszeg – Bercel
Galambház Közhasznú Egyesület – Szanda

Pest megye

Dombfalva – Gödöllő
Gödi Ökoklub – Göd
Ökoparty – Szentendre
Ökopiknik Gödöllő – Gödöllő
Pomázi Ökokör – Pomáz
Világeleje Pilisvörösvár járás – Pilisvörösvár
Világeleje Szentendrei járás – Szentendre
Zöld Zámor – Pusztazámor

Somogy megye

Krisna-völgy – Somogyvámos
Nyimi Öko Közösség – Nyim
Visnyeszéplaki élőfalu – Visnyeszéplak
Zöld Vidék Egyesület – Kaposvár

Számos Új Koma Háló tag szervez nyílt programokat is, amikre nem csak a közösség tagjait várják. Ökofilmklubok, ökokörök, bevásárlóközösségek, tanfolyamok vagy alkalmi műhelyek kötődnek hozzájuk, amelyekről csatornáikon rendszeresen hírt adnak. Érdemes követni őket, hogy időben értesülj friss eseményeikről!

A fentieken kívül még legalább ugyanennyi közösségkezdemény, gyerekcipőben járó kezdeményezés tagja az Új Koma Hálónak. Ugyanígy rendszeres résztvevői a találkozóinknak néhány olyan kezdeményezés képviselői, amelyek segítik a helyi ökoközösségeket ilyen-olyan módon (közösségi tér biztosításával, jogi tanácsokkal, applikációval stb.).

Adatvédelmi áttekintés
VILÁGELEJE KÖZÖSSÉG

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segíti a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak. Adatkezelési tájékoztatónkat itt találhatod meg.

Feltétlenül szükséges sütik

A feltétlenül szükséges sütiket mindig engedélyezni kell, hogy elmenthessük a beállításokat a sütik további kezeléséhez.